Crkvena glazba
Glazbeno oblikovanje sakramenata: uloga i smjernice
Sakramenti su obredni i simbolični čini koji vjernike uključuju u novi život u Kristu, a njihovo svečano slavljenje od prvih stoljeća obogaćeno je molitvama i himnima visoke duhovne i umjetničke kvalitete.
Glazba je univerzalni ljudski simbol slavlja, zajedništva i duhovnosti. Zauzima posebno mjesto u komunikaciji čovjeka s Bogom. Kao sastavni dio kršćanske liturgije i života crkvena glazba u bogoslužju ima uzvišenu ulogu. Sakramenti su obredni i simbolični čini koji vjernike uključuju u novi život u Kristu, a njihovo svečano slavljenje od prvih stoljeća obogaćeno je molitvama i himnima visoke duhovne i umjetničke kvalitete. Sakramenti posvećuju ljude, izgrađuju Kristovo Tijelo i iskazuju štovanje Bogu, te je ključno da vjernici lako razumiju sakramentalne znakove i plodonosno primaju milost.
Cilj glazbenog oblikovanja sakramenata jest promicanje aktivna sudjelovanja vjernika, dostojanstvenosti slavlja i izražavanja vjere prikladnom liturgijskom glazbom. Pažljivim odabirom i izvedbom glazbe vjernici su bolje raspoloženi za primanje milosti, pravilno štovanje Boga i djelovanje prema ljubavi.
Izbor pjesama uvijek ovisi o konkretnom liturgijskom vremenu (npr. došašće, Božić, korizma, Uskrs, vrijeme kroz godinu), što utječe na ton i poruku pjesama.
Često se uključuju i pjesme koje su posebno značajne ili tradicionalne u određenoj biskupiji ili župi.
Konačan izbor pjesama orguljaš odnosno voditelj zbora uvijek dogovara sa svećenikom koji predsjeda slavlju.
Glazbene smjernice za pojedine sakramente
1. Sakrament krštenja
Krštenje je slavlje ulaska novog člana u kršćansku zajednicu u kojoj vjernici mogu aktivno sudjelovati.
- Uvodni obred: procesija se može pratiti instrumentalno ili pjesmom radosti o Crkvi ili okupljanju (npr. „Od sva se četiri vjetra“, „Oče naš dobri“ ili dr.).
- „Amen“ je nezaobilazan nakon ispovijesti vjere, a ako ima više krštenja. Nakon polijevanja vodom obrednik predviđa usklik „Aleluja!“
2. Sakrament potvrde (krizma)
Tijekom pripreme krizmanika važno je odrediti program pjesama kako bismo ih naučili pjevati i aktivno sudjelovati. Zbor treba biti potpora puku, a ne pjevati samostalno.
- Ulazna pjesma može biti „Ljubav je Božja razlivena“ ili „Ti dao si nam čvrstu Riječ“
- Pripjevni psalam: „Pošalji Duha svojega, Gospodine“
- Tijekom potvrđivanja može se pjevati pjesma ili himan Duhu Svetom, ili se može pratiti u šutnji i molitvi.
- Himni Duhu Svetom: „Dođi, Stvorče, Duše Svet“, „Dođi, Duše Presveti“
Ako pjevanje animira zbor mladih, može se pjevati i neke druge pjesme Duhu Svetom.
3. Prva pričest
Slavlje prve pričesti zahtijeva veliku energiju u katehezi i liturgijskoj animaciji. Program pjesama jednak je kao za „svečano“ nedjeljno slavlje, s pjesmama prilagođenima djeci. Djeca trebaju otpjevati barem jednu pjesmu (npr. zahvalnicu nakon pričesti), a puk sudjelovati u obrednim pjesmama. Treba izbjegavati prekomplicirane pjesme i bilo bi dobro prepustiti vođenje pjevanja mlađim animatorima. Važno je da pjesme budu euharistijske i štuju Tijelo i Krv Kristovu.
4. Sakrament pomirenja (pokore)
Novi obrednik pokore naglašava eklezijalnu dimenziju grijeha.
- Pjesme za početak u korizmi mogu biti o Crkvi („Ti, Gospodine, ljubiš sva bića“) ili pokori („Ja se kajem“, „Prosti, moj Bože“).
- Pripjevni psalam može biti meditativna i pokornička karaktera (npr. Psalam 51 „Smiluj mi se, Bože“). Tijekom osobne ispovijedi može se pjevati pučke popijevke, čitati Biblija ili može biti tišina.
- Prijedlozi pjesama u došašću: „Padaj s neba“ ili druge adventske pjesme
5. Sakrament ženidbe (vjenčanje)
Sakrament ženidbe, iako čin radosti, nije privatan čin. Glazba mora biti u službi liturgije i imati jasan teološki sadržaj, te izbjegavati profano.
- Izbor tekstova: moraju imati jasan teološki sadržaj i biti prigodni za obred. Treba strogo izbjegavati svjetovne pjesme s festivala ili filmova.
- Instrumentalne skladbe: orguljaš bira skladbe povezane s obredom; svjetovne skladbe nisu prikladne.
- Duhovne skladbe (neliturgijske), poput „Ave Maria“, trebaju biti izvan liturgijskog slavlja (npr. za vrijeme potpisivanja dokumenata).
- Uključenje puka: prioritet se treba dati pjevanju puka jer vjenčanje nije mjesto za glazbenu egzibiciju. Preporučuje se da animaciju vode orguljaši i glazbenici iz vlastite crkve.
6. Sakrament svetoga reda
Tijekom misnog slavlja ređenja svećenika odabir pjesama ima duboko liturgijsko i simboličko značenje. Cilj je da pjesme prate i naglašavaju posebnost i svetost ovog sakramenta.
- Ulazna pjesma treba biti svečana i prikladna za otvaranje velikog slavlja. Na primjer može biti pjesma koja ističe poziv i odaziv.
- Pripjevni psalam uvijek je usko vezan uz čitanja dana i treba odražavati njihovu poruku. Na ređenju čitanja su usmjerena na svećeništvo, Božji poziv i poslušnost, npr. „Gospodin je pastir moj“ (Ps 23) ili „Dovijeka ti si svećenik“ (Ps 110).
- Litanije Svih svetih obično se pjevaju u gregorijanskom napjevu. Nakon toga slijedi polaganje ruku koje može biti u tišini. Prije polaganja ruku može se pjevati Veni Creator Spiritus.
- Pjesma nakon pričesti – zahvalnica: može se pjevati „Tebe, Boga, hvalimo“ (Te Deum)
Iz rubrike: Crkvena glazba
Ujedinjeni župni zborovi za proslavu blagdana sv. Vida
"Kakav dar": nova himna Riječke nadbiskupije – Proslava stoljeća vjere glazbom.