Dopisništvo Vatikan

Dvije destinacije pape Franje

Anđela Jeličić Krajcar
11.09.2023.

Možda bi morali prestati o sebi razmišljati kao o „hit destinaciji“ elitnog turizma, i vidjeti sebe kao hit destinaciju – bratstva.

Dvije destinacije pape Franje » naslovna

Riječ „destinacija“ uobičajeni je dio turističkog žargona, a najsretniji smo kad čujemo da se neki od naših krajeva nazivaju „hit destinacijom“,  odredištem iz snova, posebno za strane turiste.

Korijen riječi je u latinskom jeziku, u riječi „destinatio, destinationis“. Ona označava čin kojim se određenoj stvari ili osobi određuje svrha, odnosno – budućnost. U antičkom Rimu, tom se riječju označavao čin određivanja osobe za neku važnu dužnost, poput konzulata. Općenitije, riječ označava i cilj određenog puta, stoga „odredište, i zato je to i najprecizniji prijevod – jer „destinatio, destino“ označava nešto što je unaprijed „određeno“.

Papa Franjo si je tijekom mjeseca rujna zadao dva odredišta, dvije destinacije. Mongoliju i Marseille. Njegova su putovanja uvijek znakovita, i puno se značenje otkriva tek promatrajući Papine susrete, slušajući govore i pažljivo prateći njegove geste, kao i geste domaćina. O čemu ćemo razmišljati tijekom mjeseca rujna, promatrajući odredišta Pape Franje?

Prvo rujansko putovanje ima za cilj daleku Mongoliju: ta zemlja ima tek tri i pol milijuna stanovnika, a kršćana, prema dostupnim podacima, ima oko tisuću i pet stotina. Geslo putovanja je  „nadati se zajedno“. Odabir gesla – ukazuje na dvostruko značenje apostolskog pohoda u Mongoliju – to je pastoralni pohod i državnički posjet. Zato je odabrana kršćanska krepost (nada) koju dijele i razumiju i u ne-kršćanskim ambijentima. Geslom „nadati se zajedno“ – želi se naglasiti važnost bilateralne suradnje između Svete Stolice i Mongolije, a prisutnost Svetog oca za tu malu kršćansku zajednicu bit će znak velike nade i ohrabrenja. S druge strane, ta mala zajednica može biti znak nade za sveopću Crkvu. Putovanjem u Mongoliju, Papa Franjo će nas podsjetiti da i mala zajednica, marginalna i naizgled brojčano nebitna – može hrabro i radosno živjeti svoju vjeru, te svjedočiti bratsku ljubav prema svima. Papa Franjo  je ovo putovanje najavio riječima „bit ću brat svima“: u Mongoliji će sudjelovati i na jednom međureligijskom događaju: jer dio kršćanske misije u toj zemlji je i dijalog s Budizmom, koji je tamo većinska religija. Zato će destinacija Mongolija biti odredište dijaloga, jednostavnosti i bratstva.

Druga rujanska destinacija Pape Franje bit će Marseille, grad na francuskoj obali Sredozemnog mora. Tu će se ponovno okupiti biskupi, gradonačelnici, političari Sredozemlja, na još jednom susretu koji promiče Sredozemlje kao prostor suradnje i kulture mira. No, Sredozemlje, kao elitna turistička destinacija, posljednjih je desetljeća obilježeno smrću tisuća migranata, u raskoraku političkih interesa i ratnih zbivanja u Africi i Bliskom Istoku. Zato će destinacija Marseille biti prigoda za još jedan apel za očuvanje života svakog čovjeka, posebno djece koja tijekom migracija nestaju u mreži kriminalnih organizacija. Svi znamo da je Sredozemlje za tisuće ljudi postalo – destinacija smrti.

I kad usporedimo brojeve ovih dviju destinacija: 1500 živih kršćana u Mongoliji, i tisuće umrlih na Sredozemlju posljednjih godina – možemo se zapitati – što se to mora dogoditi čovjeku i društvu kako bi shvatili da život svakog čovjeka vrijedi jednako? Možda bi morali malo pažljivije slušati što nam Papa govori, i pomnije pratiti njegov način ophođenja prema malenima i krhkima. I možda bi morali prestati o sebi razmišljati kao o „hit destinaciji“ elitnog turizma, i vidjeti sebe kao hit destinaciju – bratstva. Na taj način odredit ćemo i svoju vlastitu sudbinu.

Iz rubrike: Dopisništvo Vatikan

Dvije destinacije pape Franje » naslovna

Tvoje mjesto u Crkvi

Anđela Jeličić Krajcar
21.11.2024.

Papa Franjo – čiji pontifikat obilježavaju simboličke geste – nije propustio i ovu Sinodu učiniti izuzetnom simboličkom gestom.

Foto: Vatican Media