Dopisništvo Vatikan

Kako nacrtati Papu i njegovu poruku?

Anđela Jeličić Krajcar
25.03.2024.

Ovogodišnju korizmenu poruku pape Franje ilustrirao je rimski umjetnik Mauro Pallotta. Rimljanima je poznat po umjetničkom imenu Maupal, kojim se potpisuje na grafitima i uličnim slikama – a njegov omiljeni motiv je upravo papa Franjo. 

Kako nacrtati Papu i njegovu poruku? » naslovna

Mauro Pallota je prije 10 godina, ubrzo nakon izbora pape Franje započeo na zidovima strogog centra grada Rima prikazivati Papu na nekonvencionalan, a često i zabavan način. Svijet su obišle njegove slike Pape Supermena, ili Pape koji se vozi na romobilu.

Slike Maura Pallotte su promišljene i duboke – njihova poruka provocira na razmišljanje – o poruci, djelu i riječima pape Franje. U konačnici, Mauro Pallotta je iznašao način da evanđeosku poruku Franje prevede u suvremeni slikovni jezik, razumljiv modernom čovjeku.

Pitali smo Maura Pallotu, odakle dimenzija radosti u njegovim slikama. One nose snažnu poruku, ali u sebi imaju nešto zbog čega se uvijek nasmiješimo gledajući ih.

“Trudim se spojiti duboku Papinu poruku s nečim pomalo ironičnim, zahvaljujući tome što pokušavam sintetizirati jedan koncept u grafički oskimoron. U oksimoronu se uvijek skriva neka ironija – i to je moje umjetničko oružje”, rekao nam je rimski umjetnik.

Iako je rođen blizu bazilike Svetog Petra, do 2013. nije razmišljao o tome kako bi prikazao nekog papu, niti kako bi se približio svijetu vjere svojom umjetnošću:  “Sve je započelo prije 10 godina, mjesec dana nakon izbora pape Franje. U njemu sam osjetio jednu krajnju empatiju i veliku pažnju prema najslabijim osobama. Zato mi se odmah svidio, i počeo sam  pratiti sve što čini, kao i njegove poruke. Tako me počeo poticati i na umjetnički rad”, otkrio nam je Pallotta.

Slike Maura Pallote za ovu korizmu žele na jednostavan i efikasan način popratiti poruku pape Franje, vodeći nas u duboko razmišljanje kako bi napustili svoja ropstva, i došli do istinske slobode.

Papu je osobno susreo tri ili četiri puta: “Naši su susreti uvijek bili vrlo kratki. Sjećam se da sam jednom bio toliko uzbuđen da sam ga umjesto “vaša svetosti”, oslovio sa “gospodine Papa” (talijanski: “signor Papa”). Nadam se da će se sjetiti mene i mojih djela, posvećenih njemu”.

Kad ga je Dikasterij za cjeloviti ljudski razvoj angažirao kako bi ilustrirao korizmenu poruku pape Franje, prihvatio je zadatak s velikim ponosom zbog iskazane časti: „Papina korizmena poruka je duboka – a svaka riječ ima izuzetnu težinu, stoga je moj zadatak bio vrlo složen. Pokušao sam sintetizirati duboke koncepte u slikovni jezik jednostavnog stila: u nadi da ih nisam banalizirao, ili učinio površnima. Umjetnički prikaz kršćanskih vrijednosti – je oduvijek bio jedan od važnijih zadataka slikarstva i skulpture“.

Posljednje dvije godine Mauro Pallotta intenzivno radi i na projektima u talijanskim zatvorima, zato ga tema slobode (ključni pojam ovogodišnje Papine poruke) izuzetno zanima i dira: „Prevesti riječi Pape u djela, i prenijeti izrečene vrijednosti – to je za mene privilegirani put kako bi poruka daleko dospjela, razbila barijere i popratila osobe u prijelazu pustinje i dosizanju željenog cilja, a to je sloboda“.

Rad sa zatvorenicima daruje neočekivano bogatstvo, pojasnio  je Maupal: „Tamo možete susresti osobe koje su proživjele pakao, a sada bolje od ikoga mogu uputiti na put prema raju. Upoznao sam osobe koje su prešle preko životne pustinje, i paradoksalno stigle do unutarnje slobode koju daruje Bog. Drugi su još na putu, napreduju kroz pustinju, no iako na horizontu ne vide odmorišta, nastavljaju svoj hod, uvjereni da će doći do olakšanja. Biti tamo, i darovati putem umjetnosti tim ljudima instrument za nastavak hoda, pomoći im da prijeđu granice krhkosti svoje prošlosti – to je velika odgovornost, no i iskustvo koje i meni pruža predokus slobode u pustinjama svakodnevice“.

Slike Maura Pallote za ovu korizmu žele na jednostavan i efikasan način popratiti poruku pape Franje, vodeći nas u duboko razmišljanje kako bi napustili svoja ropstva, i došli do istinske slobode.

Na prvoj slici prikazana je pustinja, po kojoj papa Franjo gura “karijolu”, kolica s vrećom punom vjere. Čavli u pustinji prikazuju stare i nove idole, prepreke koje bi mogle izbušiti gumeni kotač, no slijedeći Papu Franjo koji otvara put snagom vjere – ti čavli nestaju. Put je za svakog čovjeka drugačiji, a cilj se može postići.

Druga slika prikazuje Papu koji na zidu nekog zatvora pruža ruku zatvorenicima, pomažući im u bijegu. Zatvorenici su slika suvremenog čovjeka – zatvorenog i porobljenog u strahu i mržnji. Treća slika tematizira migrante, bratstvo, prihvaćanje i promicanje vrijednosti: mladi migranti s loptom –  možda buduće nogometne zvijezde – to mogu postati samo ako su prihvaćeni, i ako se vode vrijednostima, za koje Papa, kao nogometni sudac daje – zeleni karton. Četvrta slika prikazuje rušenje idola – koji je prikazan kao diktator u obliku kratice za dolar, euro i yen: Papa uz pomoć konopa, zajedno s mladim ljudima i starijim osobama razotkriva i ruši idolatriju novca. 

Iz rubrike: Dopisništvo Vatikan

Kako nacrtati Papu i njegovu poruku? » naslovna

Uskrsne poruke Pape Franje: Bez praštanja nema mira

Anđela Jeličić Krajcar
12.04.2024.

U uskrsnoj noći poslana je poruka nade i svjetla. Jer Bog - je Bog nemogućeg, i odmaknut će kamen s grobova svih naših slabosti i promašaja, te nam pokazati put života.