Zvona zvone
Godina molitve
Godina molitve u Riječkoj nadbiskupiji proglašena je o svetkovini sv. Vida 15. lipnja ove godine, a započela je zapravo sada, u rujnu, s početkom pastoralne, školske i akademske godine. Priprava je to za slavlje riječkog jubileja, 100. obljetnice da je Rijeka, 1925. godine odlukom pape Pija XI., postala biskupijskim središtem. Godina proslave riječkog jubileja započet će svetkovinom sv. Vida 2025. godine.
Molitva je razgovor s Bogom, reći će svaki školarac koji pohađa satove vjeronauka. Ova jednostavna definicija zaista lijepo opisuje smisao molitve. No i dalje nam, u svoj svojoj jasnoći ostaje nedorečena, ostavlja prostora za razmišljanje. Što to znači, razgovor s Bogom?
Katekizam Katoličke Crkve vrlo je opširan kada govori o molitvi, posvetio joj je jedno od četiri temeljna poglavlja. „Raspored ovoga Katekizma nadahnjuje se na velikoj tradiciji katekizama koji organiziraju katehezu oko četiri »temeljna stupa«: ispovijedanje krsne vjere (vjerovanje), sakramenti, život vjere (zapovijedi), vjernička molitva (»Oče naš«). (KKC 13)
Iz odjeljka posvećenog molitvi istaknimo misao da Bog neumorno poziva svakog čovjeka na tajanstven susret s Njim. Molitva prati cijelu povijest spasenja kao uzajamno dozivanje Boga i čovjeka. (KKC 2591)
Katekizam navodi i kakav može biti sadržaj molitve: molitva blagoslova, prošnje, zagovora, zahvaljivanja i hvale. (KKC 2644)
Papa Franjo često govori o važnosti molitve. U jednoj od svojih katehezi iz 2020. ističe: „Ako ne molimo, ne ćemo imati snage ići naprijed u životu. Molitva je kao kisik života. Molitvom na sebe privlačimo prisutnost Duha Svetoga koji nas uvijek vodi naprijed. I zato puno govorim o molitvi. Isus je dao primjer neprekidne, ustrajno prakticirane molitve. Neprestani dijalog s Ocem, u tišini i sabranosti, uporište je cijelog Njegova poslanja. Evanđelja nam donose i Njegove poticaje učenicima: da mole ustrajno, neumorno.“
Godina molitve u cijeloj je Katoličkoj Crkvi započela još 21. siječnja ove godine, na Nedjelju Božje riječi. Papa je pozvao sve vjernike na intenzivniju molitvu tijekom priprave za jubilej, Svetu godinu 2025. U buli proglašenja Svete godine 2025. Papa je odredio da Jubilej 2025. simbolično započne već krajem 2024. i traje do početka siječnja 2026. godine.
Isus je dao primjer neprekidne, ustrajno prakticirane molitve. Neprestani dijalog s Ocem, u tišini i sabranosti, uporište je cijelog Njegova poslanja. Evanđelja nam donose i Njegove poticaje učenicima: da mole ustrajno, neumorno.
Godina molitve u Riječkoj nadbiskupiji proglašena je o svetkovini sv. Vida 15. lipnja ove godine, a započela je zapravo sada, u rujnu, s početkom pastoralne, školske i akademske godine. Priprava je to za slavlje riječkog jubileja, 100. obljetnice da je Rijeka, 1925. godine odlukom pape Pija XI., postala biskupijskim središtem. Godina proslave riječkog jubileja započet će svetkovinom sv. Vida 2025. godine.
Uspoređujući programe Vatikana i Rijeke mogli bi reći da Riječka nadbiskupija s odmakom od pola godine skladno slijedi Vatikanski ritam. Polugodišnja diletacija u vremenu ne znači kašnjenje nego čini da taj ritam bude usklađen s općom Crkvom, s dovoljno odmaka da svaki od tih programa dobije zasluženi prostor i zaživi u svoj svojoj osobitosti. Riječ je zapravo o skladnoj podudarnosti da Riječka nadbiskupija 2025. godinu slavi ne samo kao godinu jubileja opće Crkve nego i kao godinu svog jubileja.
Krenimo zato u Godinu molitve riječke Crkve imajući na umu da je molitva zapravo i u svemu što činimo. Moliti je uvijek moguće, u svakodnevnim prilikama i obavezama, na poslu, u kuhinji, u šetnji, čak i na tržnici. Ona nije bijeg od života i svijeta nego poticaj na djelovanje, način života, odnosa prema drugima. Molitva nas mijenja na bolje, čini nas boljim ljudima.
Iz rubrike: Zvona zvone
Mir čovječanstvu
Papa nam govori kao što bi nam govorio kakav psihoterapeut na terapiji: nismo tu da bismo mijenjali druge nego da promijenimo sebe. A mijenjati sebe, mijenjati Crkvu kako bi što vjerodostojnije nasljedovala Krista i svjedočila evanđelje svijetu, cilj je sinodalnosti i sinodalnog hoda.