Iz povijesne riznice
Pet riječkih dramatičnih dana
KRVAVI BOŽIĆ 1920. GODINE: Dobit koja je Rapallskim ugovorom bila osigurana tadašnjoj Italiji bila je tolika da je Rim bez krzmanja odlučio ukloniti d'Annunzija, koji se ugovoru protivio.
Jedan od najdramatičnijih događaja u novijoj riječkoj povijesti poznat je kao “Krvavi Božić”. Godine 1920. vjernici u današnjoj Rijeci, a tada podijeljenom gradu između Kraljevine Italije i “stare” Jugoslavije, nisu mogli na primjeren način proslaviti rođenje Krista. Uoči i na dan Božića vodile su se krvave bitke za “izmučeni grad”, kako su Rijeku (Fiume) nazivali na Apeninima svi oni koji su je htjeli priključiti Italiji. A u Rijeci je nakon završetka Prvoga svjetskog rata i raspada Austro-Ugarske bila pretežna većina Talijana. Poklič “Fiume o morte” orio se iz grla milijuna ljudi.
Zamisao o pohodu na Rijeku, za njezino “oslobađanje” pod zapovjedništvom Gabriela d'Annunzija, mogla se javiti u proljeće 1919. godine. Razvoj događaja na Mirovnoj konferenciji u Parizu „osloboditeljima“ je išao na ruku, jer se u Versaillesu rasprava vodila se oko toga što će biti s Rijekom i koliki će dio obećanog Londonskim ugovorom iz 1915. godine zaista pripasti Italiji.
Povlačenje talijanske delegacije s pregovora u travnju 1919. pokazalo je kako zbog snažna protivljenja američkog predsjednika Wilsona neće biti moguće potvrditi Londonski ugovor “plus Rijeka”, čime su u pitanje bile dovedene nade o stvaranju Velike Italije. Talijanske planove ozbiljno je ugrozilo i utemeljenje jugoslavenske državne zajednice, koja se prostirala dijelom i na teritoriju što su ga svojatali talijanski ekspanzionisti. Stoga je je d'Annunzijev prevrat bio zapravo jedina mogućnost da se koliko-toliko ostvare talijanski teritorijalni snovi.
Ozbiljnost s kojom je pripreman pohod na Rijeku iz Ronchija pod d'Annunzijevim zapovjedništvom te njezine posljedice ukazuju kako nije bila riječ o tek spontanoj zavjeri koju je predvodio pjesnik-avanturist sklon teatralnim ispadima. Značajnu ulogu u riječkom prevratu imao je, među ostalima, Giovanni Giurati (1876. – 1970.), koji će biti i šef d’Annunzijeva kabineta u Rijeci. On je dobio prešutnu potporu vrha talijanske vojske da se ona neće miješati u prevratničke planove tako da ih onemogući. Bez potpore zapovjednika vojske generala Badoglia pohod na Rijeku, unatoč tome što su u gradu bile prisutne mirovne međunarodne vojne snage, ne bi uspio.
Urotnici nisu slučajno izabrali Gabrijela d’Annunzija za vođu. On je zbog književna ugleda, ali još više zbog svoje osobnosti i ratnih poduhvata, koji su često graničili s ludošću, bio idealna figura na čelu prevrata.
U d’Annunzievo doba na području današnje Rijeke postojale su župe: sv. Jurja na Trsatu, kojom je upravljao dr. Andrija Rački, Uznesenja Marijina sa župnikom dr. Ivanom Kukanićem te Gospe Karmelske na Drenovi, gdje je župnik bio Matija Polić. Sva trojica bila su proganjana, a crkvena uprava nad Rijekom hrvatskog biskupa, koji je upravljao iz Senja i koji je nosio naslov senjsko-modruškog ili krbavskog biskupa, ukinuta je stvaranjem Apostolske administrature 1920. godine za područje grada uz desnu obalu Rječine.
Zbog međunarodnog pritiska Rijeku je 27. kolovoza 1919. godine morala napustiti Prva regimenta sardenijskih grenadira. Ta vojna jedinica, premještena u Ronchi kod Trsta, postala je nukleus legionara koji su dva tjedna kasnije pod d’Annunzijevom komandom umarširale u Rijeku.
Gradić Ronchi pokraj Trsta bio je polazište urotnika, legionara, koji su Gabriela d’Annunzija, pjesnika i pustolova, proglasili svojim komandantom. On je, kažu, bolestan, ali i u groznici političkih strasti, napustio svoju mletačku palaču, stigao u Ronchi i u posuđenom kabrioletu, odjeven u uniformu, krenuo prema Rijeci. Pod vodstvom “hodočasnika Italije”, kako su ga nazivali, pokrenuta je u noći 12. rujna 1919. godine akcija koja će imati dugoročne posljedice ne samo za Rijeku nego i za ostale naše krajeve, a odjeknut će i u svijetu.
Ohrabreni i oduševljeni dočekom mase Riječana talijanske nacionalnosti, legionari su stigli do mosta na Rječini odakle su prijetili Hrvatima s druge strane obale podijeljenoga grada. Odjeven u uniformu pukovnika i okićen odlikovanjima, zapovjednik paravojske Gabriele d’Annunzio u predvečerje 12. rujna ušao je u Guvernerovu palaču odakle je s balkona okupljenom mnoštvu obznanio kako je Rijeka pripojena Italiji.
Takozvani “Sveti ulazak” (Santa Entrata) u Rijeku, kao i d'Annunzijeva riječka vladavina imali su utjecaja i na vjerske (ne)prilike. Upravo je d’Annunzio otvorio put etničkim promjenama u riječkoj Crkvi. Nasilnom talijanizacijom i progonom “nepoćudnih”, a među njih bili su uvršteni i hrvatski svećenici, vjeroučitelji, redovnici i redovnice, d’Annunzio je provodio sustavno etničko čišćenje.
Zbog pritiska velikih sila, prije svih Sjedinjenih Američkih Država, sklopljen je 12. studenoga 1920. godine Rapallski ugovor između tadašnjih kraljevina Italije i SHS. Rijeka je za svoj glavni grad dobila Rim dok su Sušačani središnju državnu upravu imali u Beogradu, a granica je prošla kroz samo srce danas jedinstvena grada.
Dobit koja je Rapallskim ugovorom bila osigurana tadašnjoj Italiji bila je tolika da je Rim bez krzmanja odlučio ukloniti d'Annunzija, koji se ugovoru protivio. Na Božić 1920. godine Sušak i Rijeka bili su poprište žestokih obračuna. U pet dana Krvavog Božića 1920. godine Rijeka je bila razarana, a njezin komandant poražen i ponižen usprkos tome što je proglasio ratno stanje i pozvao Riječane na otpor. Od 24. do 29. prosinca 1920. godine poginulo je na strani regularnih talijanskih snaga 25 vojnika te dva civila dok su na strani legionara ubijena 22 ardita i pet civila. Srušeno je pet mostova, dva vijadukta i na stotine kuća. Grad je 25. prosinca bombardiran s bojnog broda “Andrea Doria”, a nakon što je pogođena Guvernerova palača i pritom d'Annunzio lakše ranjen, otpor je praktički slomljen.
Dramatične događaje opisao je trsatski fratar u samostanskoj kronici:
Krvavo je kolo zaigralo poslije podne 24. XII. na fronti kod Kastva. S mora je bio grad blokiran po ratnim lađama, njih 5 na broju. (…) Veliki razarač “Andrea Doria”, koji se pojavio (…) 25. XII. izjutra bio je uprav gorostas, a naličio je pravoj morskoj nemani. Sa sušačke pak strane čekale su regularne čete “Brigade Regina” i “Lombardia” da učine udar na Rijeku. Ali, svatko tko je imao zdravih očiju bio mogao je vidjeti da će te čete svojom neaktivnošću biti samo potpora i sjegurno zaleđe riječkom luđaku. A da ostanu neaktivni trebalo je učiniti ono što je i učinjeno, naime dići sve mostove u zrak i prekinuti svaku vezu. (…) Upravo oko pol 10 sati navečer začula se strahovita detonacija, lomljava i zvižduk tako da je čovjeku prestala da kola krv u žilama (…) Dignut je bio u zrak Sušačko-riječki putnički most. Uskoro su porušeni i drugi mostovi na Rječini, ali to nije pomoglo “komandantu”, koji je bio prisiljen otići iz Rijeke (Fiume).
“Komandant”, zvan i “princom od Snježnika”, napustio je Rijeku (Fiume) 18. siječnja 1921. godine, ali njegova slava na Apeninima nije potamnjela do dana današnjeg iako je d’Annunzio, “prvi talijanski Duce”, zabilježen kao (samo)vladar koji je upravo u Rijeci prvi u svjetskoj povijesti uozbiljio fašistički poredak.
Nakon kapitulacije fašističke Italije u rujnu 1943. godine Rijeku i Sušak, kao dijelove Operativne zone Jadranskog primorja (Operationszone Adriatisches Küstenland), okupirale su nacističke snage Trećeg Reicha. Njemačka vojna uprava trajat će ovdje do proljeća 1945. godine kad su Sušak i Rijeka došli pod komunističku vlast. Tada za Crkvu, vjernike i dušobrižnike, redovnice i redovnike nastupa novo razdoblje progona i muka.
Iz rubrike: Iz povijesne riznice
Groblje Trsat – suživot živih s mrtvima u oazi mira
Šetnja trsatskim grobljem svojevrsno je čitanje gradske povijesti. Na Trsatu počiva plejada istaknutih javnih djelatnika, profesora, liječnika, znanstvenika, ljudi svih zanimanja, koji su ostavili za sobom djela vrijedna divljenja.