Reportaža
Prve „Sportske igre mladih Sv. Vida 2024.“
Brojka od 220 sudionika svjedoči da je ovakav spoj sporta i duhovnosti mladima bio potreban. Uz sport mladima su ponuđeni i duhovni sadržaji, ispovijed, misa i svjedočanstvo obraćenja bivšeg boksača Marina Slavića.
Brojne su poveznice sportskog i kršćanskog duha
U Sportskoj dvorani Kostrena i vanjskim sportskim terenima, u subotu 8. lipnja održane su prve „Sportske igre mladih Sv. Vida 2024.“, koje je, tjedan dana prije središnje proslave blagdana sv. Vida, zaštitnika Riječke nadbiskupije i grada Rijeke, organizirao Odsjek za sport Riječke nadbiskupije. Da je ovakav događaj mladima bio potreban, svjedoči brojka od 220 prijavljenih koji su se natjecali u: malom nogometu, košarci, odbojci i stolnom tenisu. U organizaciju prvih Sportskih igara mladih Sv. Vida 2024. uključili su se i profesionalni sportaši, bilo kao suci ili podrška. Svoje vrijeme stavili su na raspolaganje mladima kako bi im igre protekle u sportskom duhu, ali i kako bi iz istih ponijeli lijepa sjećanja.
Događaj je započeo molitvom nakon koje su pozdravne riječi uputili povjerenik Odsjeka za sport Riječke nadbiskupije, Kristijan Perković, načelnik Općine Kostrena Dražen Vranić i župnik Kostrene Ivan Stošić koji je pročitao poruku riječkog nadbiskupa Mate Uzinića.
Mladima su se tijekom dana na raspolaganje za ispovijed stavili svećenici Danijel Dragičević, Petar Filipović i Josip Tafra, dok je misu predvodio Josip Pende. Prije mise, mladima je o Božjoj intervenciji u svome životu i obraćenju posvjedočio bivši boksač Marin Slavić.
Propovijed nadahnutu pročitanim evanđeoskim ulomkom (Lk 2, 41-51) Pende je aktualizirao Sportskim igrama mladih te izdvojio tri poruke. Kao prvu, naveo je da su Isusovi roditelji ‘redovito’ odlazili u Jeruzalem o blagdanu Pashe što je donosilo ploda. Redovitost donosi rezultate i u sportu i duhovnom životu, poručio je propovjednik. Kao drugu, podsjetio je da su Isusa ‘zajedno’ tražili Marija i Josip, ne prebacujući krivnju na drugoga. Bili su ‘tim’, rekao je Pende poručujući mladima da ukoliko u životu žele plodove na duhovnom i sportskom polju, trebaju biti ‘timski igrači’ i ne smiju biti ‘kampanjci’.
Na kraju, kao treću poruku istaknuo je da je Marija ‘razmišljala’ o Isusovim riječima koje im je rekao kada su ga pronašli u hramu i kasnije u njima pronašla dublji smisao. U sportu se događaju padovi. Stanite, dopustite da Bog prodre u vašu nutrinu. To nas dovodi do dubljeg iskustva vjere, rekao je Pende.
Na kraju dana najuspješnijima su dodijeljena priznanja. Stolni tenis: 1. Mateo Košta, 2. Luka Ribčić, 3. Marijan Naglić; Odbojka: 1. Miks, 2. Sprint, 3.Albatros; Košarka 3×3: 1. Cugendis, 2. Salezijanci 1, 3. Kraljevica; Mali nogomet: 1. Samuraji, 2. Kraljevica, 3. HIT centar.
Župnik Kostrene Ivan Stošić pročitao je poruku riječkog nadbiskupa Mate Uzinića. "Iako im je konačni cilj različit, jer kako kaže sv. Pavao u Prvoj poslanici Korinćanima (9, 25), sportaši trče „da dobiju raspadljiv vijenac“, a kršćanski vjernici „neraspadljiv“, put prema cilju koji imaju sport i kršćanska vjera je vrlo sličan. I sport i kršćanska vjera u nama žele razviti darove koje smo primili kako bismo ih usavršili uz trud i osobno zalaganje, ali i potporu i pomoć drugih", poručio je nadbiskup.
„Oboje nas povezuje s drugima koji nam nisu neprijatelji – tad bi sport prestao biti sport, a kršćanska vjera kršćanska vjera – nego braća i sestre, čak i onda kad su u suprotnoj ekipi, odnosno kad vjeruju drugačije."
Odsjek za sport – duhovna podrška sportašima
Organizator sportskog susreta mladih sv. Vida bio je novoosnovani Odsjek za sport Riječke nadbiskupije. Ovo je njihov prvi, ali ne i jednini program koji će ponuditi mladim sportašima. Povjerenik Odsjeka, vjeroučitelj Kristian Perković i članovi Odsjeka, svećenik Josip Pende i nekadašnji igrač Hrvatske nogometne reprezentacije i HNK Rijeke, sada trener u Školi nogometa riječkog prvoligaša Ivan Močinić, u svibnju su predstavili program djelovanja. Odsjek za sport osnovan je na inicijativu riječkog nadbiskupa Mate Uzinića s ciljem pomaganja mladima i organizacije mladih u sportu, odnosno evangelizacije sportaša, a ujedno će biti na pomoći mladim župljanima i vjernicima u približavanju sportu i vjeri.
Voditelj Kristian Perković
objasnio je kako su Sportske igre mladih tek prva od niza inicijativa Odsjeka za sport. „Želimo mladim sportašima i trenerima ponuditi duhovnu podršku. Poslat ćemo takve dopise svim klubovima i ponuditi suradnju. Želja za takvom podrškom došla je zapravo od samih sportaša. Nama se uvijek mogu obratiti, imat će i svećenika na raspolaganju, za duhovni razgovor ili ispovijed.
Projekt je skroz nov, nigdje još nisam vidio nešto slično. Time naš nadbiskup pokazuje da nam je vrlo stalo do sportaša i da ima sluha za djecu i potrebe mladih. Bitan nam je rad s mladim trenerima, znam iz vlastitog iskustva da je mladoj osobi koja nešto trenira trener jako bitan. Ako trener nešto kaže, onda mora biti tako. Želja nam je evangelizacijom biti podrška trenerima u psihološkom i duhovnom aspektu, a tako ćemo onda doprijeti i do mladih osoba. Bitno nam je da u ovom Odsjeku budu ljudi koji su iz tog svijeta sporta jer oni nabolje znaju što je njima trebalo dok su bili sportaši, koliko im je vjera bitna, koliko im je trebala duhovna potpora ili nekakav vid evangelizacije koji nisu imali do sada. To im želimo ponuditi, a najbolje će to učiniti sami sportaši jer najbolje znaju s kakvim se iskušenjima jedan sportaš susreće.“
Ivan Močinić,
nekada igrač, danas mladi trener, izrazio je zadovoljstvo što je dio ovog projekta. „Danas je izuzetno teško bit sportaš, sastrane dolazi jako puno stvari koje mogu ometati sportski način života. Osim toga i očekivanja mogu biti prevelika, javnost, čak i obitelj, stvaraju pritisak. Normalno da sportaši moraju negdje potražiti zaštitu. Meni je u svemu tome vjera puno pomogla. Sportaš mora ostati ponizan, skroman, mora ostati stabilan, zato je jako bitno da pronađe duhovnu podršku, a to je ono što mi možemo ponuditi. Sportaši bi trebali biti uzori i oni to i jesu, pogotovo djeci. Tako sportaši mogu potaknuti na humane stvari, uputiti na zdrav i pozitivan način života. Želimo tako pomoći djeci i mladim sportašima.“
Iz rubrike: Reportaža
Josip Uhač, velikan Crkve i rodnog kraja
O ovom velikanu Crkve i primorskog kraja Brseča i Mošćenica govorili su vojni ordinarij Jure Bogdan, bivši ministar vanjskih poslova Mate Granić, crkveni povjesničar Marko Medved, profesor Miljenko Dorić, profesor Robert Doričić, restaurator Anđelko Pedišić te Uhačev rođak Bernard Franković. Pročitani su i pisani prilozi dvojice nuncija, Hrvata u Njemačkoj Nikole Eterovića te kardinala Marija Zenarija, aktualnog nuncija u Siriji, koji je donio svjedočanstvo o svom kolegi i nekada nadređenom u nuncijaturi u Bonnu.