Reportaža

Ako naša molitva ne postane djelotvorna ljubav, onda slabo molimo

Danijel Delonga
17.12.2024.

Šezdesetak korisnika karitativnih ustanova podijelili su objed s nadbiskupom Matom Uzinićem u njegovu domu obilježavajući Svjetski dan siromaha.

Ako naša molitva ne postane djelotvorna ljubav, onda slabo molimo » naslovna

Svjetski dan siromaha u Rijeci obilježen je dvodnevnim programom koji je zaključen misom te ručkom u Nadbiskupskom domu u nedjelju 17. studenog. Šezdesetak korisnika karitativnih ustanova podijelili su objed s nadbiskupom Matom Uzinićem u njegovu domu. Ručak je pripremljen u kuhinji riječkog bogoslovnog sjemeništa, a posluživali su ga članovi Franjevačkog svjetovnog reda. Volonteri u narančastim majicama Socijalne samoposluge „Kruh sv. Elizabete“ preplavili su dvoranu služeći goste, a u ugodnom i prijateljskom ozračju radost se ocrtavala na svakom licu. Dan ranije na riječkom Korzu građani su se mogli upoznati s radom karitativnih ustanova Riječke nadbiskupije i s korisnicima njihovih programa pomoći.

Nemojmo samo čekati da netko drugi promijeni svijet, svatko je od nas pozvan već sada činiti ono što može.

Prije nedjeljnog ručka nadbiskup Uzinić predvodio je euharistijsko slavlje u kapucinskoj crkvi Gospe Lurdske na Žabici, a najveću riječku crkvu ispunili su korisnici, djelatnici i voditelji karitativnih ustanova. Na misi je zahvalio svima koji o siromašnima brinu, a siromasima uputio poruku nade govoreći o stvaranju Novog svijeta na kraju vremena, koje je započelo već utjelovljenjem Isusa Krista. „Koristim ovu priliku da bih zahvalio svima koji ste u ovom gradu anđeli, graditelji tog novog i boljeg svijeta. Tog svijeta koji je Isus Krist počeo ostvarivati, koji se počeo događati u njemu. U njemu se dogodilo novo stvaranje. Hvala vam što ste svjedoci tog svijeta, što svojom brigom za brata čovjeka u potrebi svjedočite da je takav svijet moguć. Ne sutra, nego danas, sada i ovdje.“ 

Siromasima je uputio poruku nade nadahnut Papinim geslom Jubileja 2025. godine „Hodočasnici nade“ te ih pozvao da hode zajedno i pomažu jedni drugima. „Želio bih, upravo koristeći izraz 'hodočasnici nade', reći poruku koja se odnosi osobito na vas koji ste siromasi, koji se nalazite u različitim situacijama potrebe, u različitim situacijama kušnje, pitanja, poteškoće, problema, jer ste prevareni, jer ste ostavljeni, jer ste zanemareni, jer vam je učinjeno zlo, nepravda. Nismo pozvani samo čekati. Nismo pozvani trpjeti ne pokušavajući ništa napraviti. Kao hodočasnici, hodočasnici nade, pozvani smo ići ususret Kristu stvarajući već sada onaj svijet o kojem on govori, koji je zapravo već ostvario u sebi, ali i koji je nama dao kao zadatak. Pozvani smo ne samo čekati da netko drugi promijeni taj svijet, da to Bog uredi, nego je svatko od nas pozvan činiti već sada ono što može. I to ne sam, nego u susretu s drugim.“ 

Nadbiskup se u propovijedi nadahnuo i porukom pape Franje za Svjetski dan siromaha u kojoj Papa govori o nadi, ali i o molitvi, kao što je i godinu priprave za Jubilej proglasio Godinom molitve. Papa u poruci piše kako je molitva siromaha ona molitva za koju možemo biti sigurni da će ju Bog uslišati. „Moliti na način siromaha znači moliti u poniznosti, u svijesti da ne mogu sve sam, da mi je potreban drugi, odnosno Bog. Isto tako i da sam i ja potreban svojem bratu i sestri.“ Molitva, koja je odnos s Bogom, trebala bi tako postati djelotvorna ljubav, karitas, ljubav prema braći i sestrama, rekao je nadbiskup. „Ako imamo molitvu koja nije postala djelotvorna ljubav, onda slabo molimo. Ali i za djelotvornu ljubav potrebna je molitva, jer bez tog odnosa s Bogom naša ljubav prema bližnjemu nema snagu i nema onu moć koju bi trebalo. Dakle potrebno je jedno i drugo, i molitva i djelotvorna ljubav.“ Nadbiskup Uzinić pozvao je okupljene da im Svjetski dan siromaha pomogne shvatiti da smo svi siromašni, ali i da je svatko dovoljno bogat da može nešto dati drugome. 

  • [1]
  • [2]
  • [3]
  • [4]
  • [5]
  • [6]

Pod ovogodišnjim geslom „Molitva siromaha uzdiže se do Boga“ (Sir 21,5) proslava Dana siromaha u Riječkoj nadbiskupiji započela je 16. studenog na riječkom Korzu na kojemu su  građani, u vremenu od 10 do 13 sati, mogli posjetiti štand i upoznati se s ustanovama koje skrbe o siromasima, kao i s korisnicima karitativnih programa. Tko je htio, mogao je i počastiti kavom nekog od korisnika i popričati s njim. Na štandu su građanima bili ponuđeni ručni radovi učenika iz riječke Katoličke osnovne škole „Josip Pavlišić“. Oni su molitve korisnika karitativnih ustanova prenijeli na papir i druge materijale te ponudili građanima kao uspomenu na taj dan prikupljajući tako dobrovoljne priloge za pomoć radu tih ustanova. U program obilježavanja Svjetskog dana siromaha bile su uključene karitativne ustanove Riječke nadbiskupije koje skrbe o siromasima i socijalno ugroženim osobama: Caritas Riječke nadbiskupije, Socijalna samoposluga „Kruh sv. Elizabete“, Prihvatilište za beskućnike „Ruže sv. Franje“ i Depaul Hrvatska.

Iz rubrike: Reportaža

Ako naša molitva ne postane djelotvorna ljubav, onda slabo molimo » naslovna

Josip Uhač, velikan Crkve i rodnog kraja

Danijel Delonga
14.11.2024.

O ovom velikanu Crkve i primorskog kraja Brseča i Mošćenica govorili su vojni ordinarij Jure Bogdan, bivši ministar vanjskih poslova Mate Granić, crkveni povjesničar Marko Medved, profesor Miljenko Dorić, profesor Robert Doričić, restaurator Anđelko Pedišić te Uhačev rođak Bernard Franković. Pročitani su i pisani prilozi dvojice nuncija, Hrvata u Njemačkoj Nikole Eterovića te kardinala Marija Zenarija, aktualnog nuncija u Siriji, koji je donio svjedočanstvo o svom kolegi i nekada nadređenom u nuncijaturi u Bonnu.