Komentar
Izjava Mediteranske teološke mreže za mir
Religije nikada ne potiču rat, stavove mržnje, neprijateljstvo i ekstremizam, niti pozivaju na nasilje ili krvoproliće. Ove tragične stvarnosti posljedica su odstupanja od religijskih učenja.
Kao teolozi Mediteranske teološke mreže (RTMed, Réseau Théologique de la Méditerranée), osjećamo potrebu podijeliti promišljanje sazrelo u boli i molitvi. Naše srce, u zajedništvu sa srcem Crkve, „slomljeno je od vapaja koji se dižu iz mjesta ratnih sukoba, posebno iz Ukrajine, Irana, Izraela i Gaze. Nikada se ne smijemo naviknuti na rat. Štoviše, fascinacija moćnim i sofisticiranim oružjem mora biti odbačena poput napasti“ (papa Lav XIV., Opća audijencija, 18. lipnja 2025.).
Slušajući Riječ koja rađa mir
Želimo čuti ovaj vapaj i Božju Riječ koja vodi miru. Bog koji je stvorio ovaj svijet, Bog Abrahamov, Izakov i Jakovljev, Otac Isusa Krista, Bog je koji neumorno podržava život i ljubi mirotvorce.
Dokument o ljudskom bratstvu za svjetski mir i zajednički suživot (Abu Dhabi, 2019.), koji su potpisali papa Franjo i veliki imam Ahmed el-Tayeb, obnovio je opredijeljenje abrahamskih religija za promicanje pravde, mira i mirnog suživota. Dokument podsjeća da „religije nikada ne potiču rat, stavove mržnje, neprijateljstvo i ekstremizam, niti pozivaju na nasilje ili krvoproliće. Ove tragične stvarnosti posljedica su odstupanja od religijskih učenja. One su rezultat političke manipulacije religijama i tumačenjâ religijskih skupina koje su tijekom povijesti zloupotrebljavali utjecaj vjerskih osjećaja u srcima ljudi kako bi ih naveli da učine nešto što nema nikakve veze s istinom o religiji, a sve kako bi postigli političke i ekonomski ovosvjetske i kratkovidne ciljeve. “ U enciklici Fratelli tutti, papa Franjo pozvao je čovječanstvo da čuva dostojanstvo svake osobe i podsjetio nas da „svaki rat ostavlja naš svijet gorim nego što je bio prije“ (br. 261).
Kao Mediteranska teološka mreža, obvezujemo se čuvati i promicati biblijske i teološke pripovijesti koje obnavljaju pravdu, dijalog i dostojanstvo svih naroda ove zemlje.
Pozivamo zajednice različitih vjerskih tradicija, posebno one ukorijenjene na Mediteranu, da pronađu nove i snažne riječi za promicanje poznavanja i širenja riječi i svetih simbola koji potiču mir te da osude sve oblike manipulacije svetim tekstovima s ciljem poticanja mržnje.
Odgovornost prema Crkvi i povijesti
Pozivamo zajednice različitih vjerskih tradicija, posebno one ukorijenjene na Mediteranu, da pronađu nove i snažne riječi za promicanje poznavanja i širenja riječi i svetih simbola koji potiču mir te da osude sve oblike manipulacije svetim tekstovima s ciljem poticanja mržnje. Odazivamo se pozivu pape Franje u Napulju 21. lipnja 2019.: „Potrebno je stvarati obnovljene i zajedničke naracije koje će, osluškujući prošlost i sadašnjost, govoriti srcima ljudi, naracije u kojima je moguće prepoznati se na konstruktivan i miroljubiv način koji donosi nadu.“
Svjesni smo da se nalazimo na rubu sukoba katastrofalnih razmjera. Ne možemo moliti niti živjeti a da ne čujemo krik i užas naroda koji su ugroženi, koji pate i koji su izmučeni, na Mediteranu i izvan njega — krik svih žrtava sadašnjeg i prošlog nasilja.
Poziv
Pozivamo svaku zajednicu, svakog vjernika, svakog muškarca i ženu dobre volje da poslušaju ovaj vapaj i obrate se Bogu riječima koje nam preostaju. Kao što je na početku stvaranja Duh lebdio nad vodama kaosa (Post 1,2), tako i danas zazivamo Duha da ponovno zapuše nad ruševinama mržnje i rata, donoseći život ondje gdje vlada smrt i ljubav ondje gdje vlada mržnja. Vjerujemo da je Kristovo uskrsnuće već objava novih nebesa i nove zemlje o kojima govori Otkrivenje: preobraženog, pomirenog svijeta u kojem prebiva pravda (Otk 21,1). I čvrsto se držimo njegova obećanja: „Evo, sve činim novo!“ (Otk 21,5).
Ponovno zazivamo Riječ koja je čin i ispunjenje; ispovijedamo Krista, Riječ koja je postala tijelom, vječnu i živu Riječ; priznajemo Riječ istine i milosrđa koja vjernike poziva da budu graditelji pravde i mira. Pozivamo vas da nam se pridružite, kako bismo molili i razgovarali s Bogom, ali i kako bismo ponovno zapodjenuli razgovor jedni s drugima, kao ljudi, jer nakon ovih sukoba koji pogađaju cijelo čovječanstvo svijet neće više moći biti isti.
Naša teologija, odnosno naš način govora o Bogu, danas nas poziva na obnovljenu riječ mira koji dolazi od Boga.
S obala Mediterana, 21. lipnja 2025.
Iz rubrike: Komentar
Miserando atque eligendo
Papa Franjo u trećoj je godini pontifikata proglasio izvanredni Jubilej, Svetu godinu Božjega milosrđa. Razloge je objasnio u buli proglašenja Jubileja Misericordiae vultus: „Milosrđe će uvijek biti veće od bilo kojeg grijeha i nitko ne može postaviti granice na Božju ljubav koja je uvijek spremna oprostiti.“