Razgovor: Ivan Nikolić, predstojnik Ureda za obitelj Riječke nadbiskupije

Obitelj je prvorazredna zadaća Crkve

Bruna Velčić
17.05.2025.

Vizija je savjetovališta, kao i svih drugih naših programa, pomoć u oblikovanju kvalitetnijeg života pojedinaca, bračnih parova i obitelji temeljem kršćanskih i općeljudskih vrijednosti individualnim, partnerskim i grupnim tretmanima. Cilj je savjetovanja suočavanje s problemima i krizama. 

Obitelj je prvorazredna zadaća Crkve » naslovna

Ured za obitelj dobio je prije dvije godine nove prostore na Škurinjama. Kako ste se snašli ondje i jeste li zadovoljni promjenom?

Ured za obitelj i dalje je ostao u zgradi Riječke nadbiskupije. U prostorima zgrade Caritasa otvoreno je novo savjetovalište jer dosad je bilo u zgradi Riječke nadbiskupije. Savjetovalište je otvoreno u sklopu Tjedna za obitelj 6. veljače 2023. i zadovoljni smo prostorima. Ima tri prostorije u kojima se može odvijati savjetovanje, kao i bračna terapija.

Obiteljsko savjetovalište namijenjeno je osobama koje imaju osobnih, bračnih ili obiteljskih poteškoća, probleme u odnosu s drugima, a žele ih riješiti uz stručnu pomoć. Drugim riječima, savjetovalište je namijenjeno obiteljima i pojedincima koji se nalaze u krizama i poteškoćama života. Vizija je savjetovališta, kao i svih drugih naših programa, pomoć u oblikovanju kvalitetnijeg života pojedinaca, bračnih parova i obitelji temeljem kršćanskih i općeljudskih vrijednosti individualnim, partnerskim i grupnim tretmanima.

Cilj je savjetovanja suočavanje s problemima i krizama. Pritom se metoda rada prilagođava konkretnoj osobi i vrsti problema. U procesu savjetovanja pomaže se osobi u upoznavanju samog sebe, prihvaćanju stvarnosti, uočavanju i mijenjanju narušenih odnosa.

No Ured nastavlja i s drugim programima koji su već godinama u ponudi i okupljaju obitelji. Osnivanje Ureda za obitelj 2002. godine u Riječkoj nadbiskupiji bio je jedan providonosni znak. Ured je pristupio organiziranijem i sustavnijem pastoralu braka i obitelji jer obitelj je prvorazredna zadaća svake biskupije, župe i svakog svećenika. Najprije se naš Ured usredotočio na pripremu za brak, zatim na Obiteljske i roditeljske škole, duhovne obnove i dr.

Krajem prošle godine pokrenuli ste novi program, niz predavanja za rastavljene i ponovno vjenčane osobe, u suradnji sa psihoterapeutkinjom Zoricom Janković. O čemu je riječ i zašto ste se odlučili za taj program?

Pokojni je papa Franjo 19. ožujka 2021. godine, na petu obljetnicu objave postsinodske apostolske pobudnice Amoris laetitiaRadost ljubavi, o ljubavi u obitelji, proglasio Godinu „Obitelj Amoris laetitia“. U VIII. poglavlju dokumenta, naslovljenom „Pratiti, razlučivati i integrirati slabosti“, riječ je, među ostalim, o razlučivanju mogućnosti integracije i pristupa sakramentima „nekih razvedenih koji žive u novome braku“. I naš nadbiskup Mate Uzinić poticao nas je da napravimo nešto za takve osobe.

Prvi susret bio je uvod u cijeli program, koji još traje i gdje je razmotrena situacija u crkveno-pravnom i pastoralnom kontekstu, u kojemu su sudjelovali pravnik Emil Svažić i, u pastoralnom vidu, Nikola Vranješ.

U razmatranju teme rastavljenih krenulo se od Božjeg stila, prema opisu pape Franje. Kad se Papa u različitim prigodama obraćao pastirima Crkve, kao uzor i primjer za njihovo djelovanje donio je Božji stil, tj. pristup prema ljudima koji, prema Papi, ima tri obilježja: blizinu, suosjećanje i blagost. „Takav je Isus prema nama: blizina kao stanje povezanosti s nekim; osjetiti bȉlo svoga naroda, ne biti udaljen od stvarnosti; suosjećanje kao sposobnost osjećanja boli i patnje drugoga, a ne da nas nije briga pod kakvom težinom netko živi, te blagost kao djelovanje u ljubaznosti, razumijevanju, dobronamjernosti, a ne kruto lomljenje ljudi, kao što su radili farizeji i pismoznanci.“

Poticaji pape Franje: blizina, suosjećanje i blagost

Pokojni je papa Franjo 19. ožujka 2021. godine, na petu obljetnicu objave postsinodske apostolske pobudnice 'Amoris laetitia – radost ljubavi', o ljubavi u obitelji, proglasio Godinu „Obitelj Amoris laetitia“. U VIII. poglavlju dokumenta, naslovljenom „Pratiti, razlučivati i integrirati slabosti“, riječ je, među ostalim, o razlučivanju mogućnosti integracije i pristupa sakramentima „nekih razvedenih koji žive u novome braku“. I naš nadbiskup Mate Uzinić poticao nas je da napravimo nešto za takve osobe.

Kako napreduju susreti, koliko ih još ima i kako je moguće prijaviti se? 

Prof. Zorica Janković, rehabilitatorica i psihoterapeutkinja i vanjska suradnica Ureda za obitelj, osmislila je daljnji rad s rastavljenima u obliku radionica u kojem sam sudjelujem. Teme su različite: Prihvaćanje i opraštanje; Komunikacijske vještine; Samopouzdanje i samopoštovanje; Rješavanje sukoba; Postavljanje ciljeva; Obiteljski odnosi; Seksualnost i intimnost; Planiranje budućnosti; Samostalni razvoj; Podrška i zajednice. Do sada je održano 9 susreta. Na prvi su se odazvale 22 osobe, a kasnije nešto manje, prosječno oko 10-ak ljudi po susretu.

Putem ovih tema i aktivnosti korisnici i parovi imat će priliku raditi na različitim aspektima njihova odnosa i osobnog razvoja kako bi izgradili sretniji, zdraviji i trajniji odnos. Kao i za sve druge programe, zainteresirani se mogu prijaviti Uredu za obitelj u Ordinarijatu Riječke nadbiskupije.

Na koji je način moguće stupiti u kontakt s Uredom za obitelj?

Sjedište je Ureda u Nadbiskupskom ordinarijatu, na adresi Ivana Pavla II., br. 1. Svakoga je dana od 8 do 16 sati netko od djelatnika tamo. Zainteresirani se mogu javiti i telefonom na broj 051/581-214 ili e-poštom na adresu obitelj@ri-nadbiskupija.hr. Informacije o programima Ureda mogu pronaći na mrežnim stranicama Riječke nadbiskupije www.ri-nadbiskupija.hr ili na stranicama Ureda www.mojaobitelj.net. 

 U svibnju će na Trsatu biti održan 4. Nadbiskupijski susret obitelji. Recite nam više o toj inicijativi. 

Na izvanrednom zasjedanju Hrvatske biskupske konferencije, održanom u siječnju 2010., prihvaćena je inicijativa Vijeća HBK-a za obitelj za organizaciju prvog Nacionalnog susreta hrvatskih katoličkih obitelji. Taj je događaj zatim postao glavni razlog apostolskog pohoda pape Benedikta XVI. Republici Hrvatskoj 4. i 5. lipnja 2011. godine. Od 2015. godine susret se, u pravilu, održava svake treće godine kao vrhunac trogodišnjeg ciklusa obiteljskog pastorala.

Prvi je dakle Nacionalni susret hrvatskih katoličkih obitelji održan 5. lipnja 2011. u Zagrebu pod geslom apostolskog pohoda pape Benedikta XVI. „Zajedno u Kristu“. Drugi Nacionalni susret hrvatskih katoličkih obitelji održan je 19. travnja 2015. godine u Rijeci na Trsatu pod geslom „Obitelj – nositeljica života, nada i budućnost Hrvatske“. Treći je održan 15. – 16. rujna 2018. godine u Solinu pod geslom „Obitelj – izvor života i radosti“. Četvrti susret katoličkih obitelji održan je u Ludbregu 21. i 22. svibnja 2022. godine pod geslom „Od koljena do koljena dobrota je Tvoja (usp. Lk 1, 50)“.

Naši nadbiskupijski susreti do sada su bili povezani s nacionalnim susretima. Peti Nacionalni susret trebao je biti ove godine, no neće ga biti. Mi smo ipak željeli nastaviti praksu i organizirati naš četvrti nadbiskupijski susret.

Prvi nadbiskupijski susret bio je 2014. u katedrali sv. Vida u sklopu proslave blagdana sv. Vida u Rijeci. Drugi je susret bio 2017. u Svetištu Majke Božje Snježne u Ličkom Polju, a treći 2022. u Župi sv. Mateja Viškovo. I sada pripremamo četvrti susret, 17. svibnja 2025., u Svetištu Majke Božje Trsatske pod geslom Jubileja: „Obitelj – budućnost ispunjena nadom i molitvom“.

Kakav je programu i nakana susreta na Trsatu? Što njime želite poručiti obiteljima i javnosti?

Kroz ovaj nadbiskupijski susret obitelji želimo prije svega ojačati zajedništvo obitelji, ohrabriti kršćanske obitelji - da učvrste vjernost vrijednostima kršćanske vjere i obitelji te njihovo svjedočenje kroz molitvu kao i ljepotu obitelji u Božjem naumu. Da obitelji budu istinske škole evanđelja i male kućne crkve.

Pripreme za susret na Trsatu su u tijeku. Nadam se dobru odazivu vjerničkih obitelji. Program će početi u 10 sati katehezom o obitelji, zatim slijede svjedočanstva obitelji i osoba s invaliditetom, mogućnost za ispovijed i dobivanje potpunog oprosta.

Drage naše obitelji, dragi naši vjernici, dobrodošli 17. svibnja u naše Marijansko svetište na Trsat da po zagovoru Svete obitelji iz Nazareta, možemo plodno vršiti svoje poslanje u obiteljima i po obiteljima.

Obitelj je prvorazredna zadaća Crkve » naslovna

Koje su potrebe i problemi obitelji s kojima se susrećete? Zašto sudjeluju u programima koje Ured nudi?

Susrećemo se zaista s različitim situacijama. Obitelj je temeljna društvena zajednica koja svakom pojedincu osigurava njegov rast i razvitak. Posljednjih su desetljeća brojne društvene promjene utjecale na transformaciju obitelji. Tradicionalna struktura obitelji, koju su činili otac, majka, njihova djeca i ostali članovi, postala je sve rjeđa. Nasuprot tome, sve više primjećujemo izvanbračne veze, samohrane majke i obitelji razvedenih brakova itd.  

Zašto sudjeluju u programu, bilo bi najbolje pitati njih same, one koji se uključuju u naše programe. Mi nakon svakog našega susreta provodimo evaluacije i osjećamo da smo na pravom putu i da im je potrebna podrška Ureda. Sama je misija našega Ureda zaštita braka i obitelji. Uglavnom imamo pozitivne reakcije  korisnika.  

Tijekom jedne godine u svim programima Ureda sudjeluje oko 1400 do 1800 neposrednih korisnika.

Npr. 92 % polaznika Roditeljske škole izjavilo je da im je iznimno drago što su sudjelovali, jer nema drugih institucija koje se bave mladim obiteljima, 94 % polaznika rado bi sudjelovalo u ovakvim susretima više puta godišnje.

Među polaznicima Pripreme za brak čak 81 % anketiranih parova vjeruje kako će mnogo toga što su čuli pokušati primijeniti u zajedničkom životu, a 78,6 % njih neka su predavanja potaknula na razmišljanje.

Iz rubrike: Razgovor

Obitelj je prvorazredna zadaća Crkve » naslovna

Najljepše što nam Crkva nudi ponovni je početak

Danijel Delonga
16.04.2025.

Mnoge obitelji i mnogi supružnici jedva čekaju novi početak i mogućnost da se poprave odnosi, da se opet krene s onim dobrom s kojim se u brak i krenulo, da se vježbaju u djelima ljubavi i milosrđa. Jubilejska godina pruža mogućnost da odlučimo svi zajedno vježbati se u dobru.