Razgovor: Emil Svažić, sudski vikar, bio je blizak suradnik nadbiskupa Antona Tamaruta i Ivana Devčića
Poslanje Crkve uvijek je isto, mijenja se način naviještanja
Emil Svažić, svećenik Riječke nadbiskupije rođen 1957., bio je blizak suradnik nadbiskupa Antona Tamaruta i Ivana Devčića. Rođen u Gorskom kotaru, pastoralno je aktivan u gradu Rijeci od ređenja 1983. do danas, predavao je Kanonsko pravo na VBŠ-u odnosno Teologiji u Rijeci i ključna je osoba u 35 godina rada Interdijecezanskog crkvenog suda. Stota obljetnica biskupije u Rijeci prigoda je za razgovor.
Obilježja svakog pojedinog episkopata rezultat su ponajprije osobnosti samog pojedinog biskupa, a onda i okolnosti u kojima je obnašao ili obnaša svoju službu, kako onih crkvenih tako i svjetovnih.
Nadbiskup Tamarut bio je po naravi mirna i staložena osoba, pomalo introvertirana, s izuzetnim osjećajem za red i pravdu. Nadbiskup Devčić puno je otvoreniji, uvijek spreman na komunikaciju i dijalog. Čovjek britka uma i topla srca.
Nadbiskup Uzinić vrlo je dobroćudne naravi, pronicljiva duha, jednostavan i skroman. Od sebe i od svojih prvih suradnika, svećenika, traži odbacivanje svega onoga što je nepotrebno, a često i teret, u naviještanju i ostvarivanju Božjeg kraljevstva, a to su razne titule, nepotrebne formalnosti i suvišna materijalna dobra.
Bili ste suradnik kako Antonu Tamarutu i Ivanu Devčiću tako i sada Mati Uziniću. Možete li usporediti način upravljanja, ali i crkvene okolnosti ta tri episkopata?
Da, bio sam blizak suradnik riječko-senjskog nadbiskupa Antona Tamaruta kao njegov osobni tajnik od 1993. godine faktički do njegove prerane i nagle smrti 28. lipnja 2000. Zatim sam od travnja 2001. bio generalni vikar prvom riječkom nadbiskupu Ivanu Devčiću tijekom gotovo čitava njegova episkopata, tj. do prosinca 2020., dok sam s današnjim riječkim nadbiskupom Matom Uzinićem suradnički povezan kao sudski vikar.
Obilježja svakog pojedinog episkopata rezultat su ponajprije osobnosti samog pojedinog biskupa, a onda i okolnosti u kojima je obnašao ili obnaša svoju službu, kako onih crkvenih tako i svjetovnih.
Nadbiskup Tamarut po naravi je bio mirna i staložena osoba, pomalo introvertirana, s izuzetnim osjećajem za red i pravdu. Kao pastir odlikovao se dubokom i iskrenom pobožnošću te blagošću i otmjenošću u komunikaciji. Njegov episkopat na čelu tadašnje Riječko-senjske nadbiskupije započeo je u vrijeme rađanja hrvatske države 1990. godine, obilježeno početnim ushitom u Crkvi i društvu. No vrlo brzo ti će pozitivni osjećaji biti pomiješani s onim negativnim, i to zbog početka Domovinskog rata u kojem je gotovo polovica Riječko-senjske nadbiskupije bila okupirana, sve do oslobođenja u kolovozu 1995. godine. U međuvremenu većina svećenika i vjernika iz Like i Korduna morala je otići sa svojih ognjišta, ostavivši za sobom porušene crkve i kapele, koje je neprijatelj namjerno uništavao.
Nadbiskupa Antona sve je to jako pogađalo pa je 1996. doživio srčani udar. Nakon zahtjevne operacije i oporavka vratio se u svoju službu, da bi sve do svoje prerane smrti radio na materijalnoj, ali i duhovnoj obnovi svoje mjesne Crkve. Tijekom desetak godina svoga episkopata marljivo je radio na obnovi ili osnivanju pojedinih crkvenih struktura. Tako je već na samom početku svoje službe kao metropolit inicirao osnivanje Interdijecezanskog ženidbenog suda u Rijeci, a osnovao je i Nadbiskupijski Caritas, kao i Caritasov dom Sv. Ana za žene i djecu, žrtve obiteljskog nasilja. Uz ostale djelatnosti redovite pastirske brige, nadbiskup Tamarut često je znao slati i svoja pastirska pisma, u kojima bi ukazivao na pojedine aktualne probleme iz područja vjere i morala i nudio za njih mudra rješenja. Posebno su bila kvalitetna njegova pisma tijekom tri godine priprave na Veliki jubilej 2000. godine, koja je posvetio krepostima vjere, nade i ljubavi.
Nadbiskup Devčić po naravi je puno otvorenija osoba, uvijek spremna na komunikaciju i dijalog. Čovjek britka uma i topla srca. Prije biskupske službe dvadesetak je godina bio vrstan profesor filozofije na Visokoj bogoslovnoj školi u Rijeci, kasnije Teologiji u Rijeci, kao i mudar odgojitelj i poglavar u Bogosloviji.
Vrijeme njegova episkopata bilo je puno mirnije u pogledu vanjskih čimbenika. K tome, on dolazi na čelo nove nadbiskupije, koja nastaje podjelom Riječko-senjske nadbiskupije na Riječku nadbiskupiju i Gospićko-senjsku biskupiju. Sve to događa se u 2000. godini. Nova nadbiskupija nešto je lakša za upravljanje jer se prostire samo na području Primorja i Gorskog kotara, dok Lika i Kordun pripadaju Gospićko-senjskoj biskupiji. Zanimljiv podatak može biti da je Riječkoj nadbiskupiji pripala oko jedna trećina teritorija bivše Riječko-senjske nadbiskupije, ali zato i dvije trećine njezina stanovništva.
Ove okolnosti omogućuju nadbiskupu Ivanu staviti naglasak svoga djelovanja na neka druga područja. Tako je, recimo, inzistirao na što većem uključivanju vjernika laika u crkvene strukture, i to putem župnih pastoralnih i ekonomskih vijeća te Nadbiskupijskog pastoralnog vijeća. Sjećam se dobro kako smo mi, njegovi najbliži suradnici, svake godine obilazili sve župe i održavali sastanke sa župnim vijećima, potičući ih na važnost njihova što aktivnijeg sudjelovanja u životu i djelovanju njihovih zajednica. Mnogi se, vjerujem, sjećaju i nekoliko velebnih zajedničkih susreta članova svih župnih vijeća nadbiskupije. Još moram istaknuti blagoslovljen petodnevni boravak pape sv. Ivana Pavla II. u Rijeci, koji će nam zauvijek ostati u memoriji. I dodao bih još Euharistijsku godinu 2010., koja je ostavila dubok trag u našoj mjesnoj Crkvi, osobito u pogledu euharistijskih klanjanja, koja se otada redovito prakticiraju u većini naših župa.
Na kraju, govoreći o episkopatu nadbiskupa Devčića, ne smijemo zaboraviti njegovu otvorenost i spremnost na suradnju s drugima i drugačijima, kako u pogledu ekumenskih i međureligijskih susreta tako i u smislu dijaloga s ljudima na vlasti te svijetom kulture, znanosti i medicine. No ne spomenuti njegovo osnivanje Hospicija, Doma za osobe s demencijom te Katoličke osnovne škole bio bi velik propust. Za Hospicij znao je reći kako je to naša najbolja propovjedaonica.
Na kraju, budući da je nadbiskup Uzinić relativno kratko na čelu naše nadbiskupije, teško mi je nešto više reći o njegovoj osobnosti, osim da je vrlo dobroćudne naravi, pronicljiva duha, jednostavan i skroman. Kao i svaki pravi Dalmatinac, vrlo je uporan u iznošenju i realizaciji svojih ideja. Nekad je u tome i ispred svoga vremena, pa ga neki ne shvaćaju. U našu je nadbiskupiju došao iz Dubrovnika već kao relativno iskusan biskup. Stoga mu je trebalo malo vremena da upozna ljude i običaje naših krajeva.
Njegov stil episkopata uglavnom slijedi stil pontifikata pape Franje. A to znači: ići na periferije i biti u službi onih najranjivijih. Zato tolika njegova iskrena simpatija i briga za migrante, beskućnike, osobe s invaliditetom, siromahe i mnoge druge potrebnike. Od sebe i od svojih prvih suradnika, svećenika, traži odbacivanje svega onoga što je nepotrebno, a često i teret, u naviještanju i ostvarivanju Božjeg kraljevstva, a to su razne titule i nepotrebne formalnosti, suvišna materijalna dobra itd. U upravljanju nadbiskupijom redovito se oslanja na svoje prve suradnike. Tako se svakog tjedna održavaju sastanci Kurije, na kojima se rješavaju tekuća pitanja pastoralnog, imovinsko-pravnog ili pak materijalno-financijskog karaktera. Također, periodično saziva i ostala nadbiskupijska tijela, poput Zbora savjetnika, Prezbiterskog vijeća, Ekonomskog vijeća, kao i Nadbiskupijskog pastoralnog vijeća. Rado odlazi i na dekanatske sastanke svećenika.
Čini mi se da najviše voli susrete s vjernicima u župama u raznim prigodama, poput pastirskih pohoda, krizmi, susreta uoči krizmi, župnih blagdana, zornica itd. Također, veoma je otvoren za suradnju s laicima, koji uživaju njegovo veliko povjerenje. Otvoren je i za ekumenizam i međureligijski dijalog, što se najbolje vidi na primjeru Mediteranske ljetne škole, iza koje zdušno stoji od samog njezina početka. Osobno, veoma sam zadovoljan iznimnom podrškom koju naš Sud dobiva od njega, kao svoga moderatora. Na kraju, ukratko rečeno, smatram da je episkopat nadbiskupa Mate jedna veoma kvalitetna nadogradnja prethodnih episkopata.
Najteže je navesti karakteristike naših katolika u Primorju. Tu ponajprije treba odvojiti katolike grada Rijeke od ostalih. Grad Rijeka je nakon Drugog svjetskog rata bio naseljen stanovnicima iz čitave bivše države, a to se ponovilo i u nekoliko navrata kasnijih decenija, no sada više s Hrvatima iz drugih dijelova naše zemlje. Svi su oni donijeli nešto od svog stila vjere i duhovnosti, tako da je na kraju teško opisati profil jednog riječkog katolika.
Obilježavamo 100 godina od biskupije u Rijeci. Vi ste iz Gorskog kotara i veći dio života radite i djelujete u ovom gradu, a bili ste na službama koje su Vam omogućile upoznavanje prostora i ljudi kako Riječko-senjske tako i Riječke nadbiskupije. Možete li navesti neke karakteristike katolika naše nadbiskupije sastavljene od različitih krajeva i mentaliteta?
Možda bi na ovo zanimljivo pitanje kvalitetniji odgovor mogli dati povjesničari ili sociolozi, posebno s obzirom na uzroke određenih ponašanja naših vjernika. Ipak, pokušat ću iznijeti svoje laičko mišljenje o toj problematici, temeljeno prvenstveno na vlastitom iskustvu i određenim, makar krnjim, informacijama.
Nekadašnja Riječko-senjska nadbiskupija imala je četiri pokrajine: Liku, Kordun, Gorski kotar i Hrvatsko primorje. Ogulinci ne žele pripadati ni jednoj od tih pokrajina pa vole reći da oni spadaju u Ogulinski kraj. Odmah ću reći kako je taj kraj s vjerničkog aspekta jedan od najboljih. Kordun je također u okrilju Riječko-senjske nadbiskupije bila jedna od najreligioznijih pokrajina, dok su Ličani mentalitetom nešto tvrđi od Kordunaša, pa se to ogledalo i u njihovu odnosu prema vjeri i Crkvi. No nakon Domovinskog rata, doseljavanjem brojnih Hrvata iz Bosne u Liku došlo je pomalo do promjene „krvne slike“, pa je sada i taj kraj prosječno religiozniji nego prije.
Kada je pak riječ o mom Gorskom kotaru, valja poći od činjenice kako on po mnogočemu nije monolitan, osim možda po mirnom i skromnom mentalitetu njegovih stanovnika. Naime, na tom relativno malom području koriste se sva tri hrvatska narječja. Što se vjerskog života tiče, Gorani su iskreno pobožni katolici. Ipak, ovisno o povijesnim mijenama, prvenstveno o većoj ili manjoj prisutnosti bezbožne komunističke ideologije, negdje je taj vjernički život bolji, negdje nešto lošiji. Dakako, s demokratskim se promjenama dogodio kvalitativan skok u svim sredinama, što se posebno ogleda u obnovi crkvenih objekata, ali i intenzivnijem vjerničkom životu. Ipak, velik problem Gorskog kotara njegova je depopulacija pa je u njegovim sve manjim sredinama teško organizirati nešto više od onog klasičnog pastorala (sakramenti, sakramentali, pučke pobožnosti i hodočašća).
Najteže je navesti karakteristike naših katolika u Primorju. Tu ponajprije treba odvojiti katolike grada Rijeke od ostalih. Grad Rijeka je nakon Drugog svjetskog rata bio naseljen stanovnicima iz čitave bivše države, a to se ponovilo i u nekoliko navrata kasnijih decenija, no sada više s Hrvatima iz Gorskog kotara, Slavonije, kvarnerskih otoka, Dalmacije te Bosne i Hercegovine. Svi su oni donijeli nešto od svog stila vjere i duhovnosti, tako da je na kraju teško opisati profil jednog riječkog katolika.
Izvan grada Rijeke još se i danas osjeća, premda u nešto manjoj mjeri, poguban utjecaj liberalizma i komunizma još iz prve polovice 20. stoljeća, koji je tada zahvatio veći dio Primorja. Moguće da je i nesnalaženje pojedinih crkvenih ljudi dijelom tome kumovalo. Srećom, neki su dijelovi ostali sačuvani, poput npr. Grobinštine. Dakako da je i izvan Rijeke bilo ranije spomenutih doseljavanja, pa su novopridošli katolici „ubrizgali svježu krv“ u tamošnji vjernički život. Katolici grada Rijeke i ostalog Primorja svakako imaju više ponuda od onih iz Gorskog kotara, i to u različitim duhovnim zajednicama i pokretima, kao i raznim događanjima na kulturnom i duhovnom planu, što bitno obogaćuje njihov vjernički život. No ostaje pitanje kako više privući mlade, kao i ostale ljude, posebno one koji su daleko od Crkve ili su joj protivni.
Teologija u Rijeci imala je puno šire značenje od jedne strogo visokoškolske ustanove. Naime, redovito organizirajući razne teološko-pastoralne seminare, kao i znanstvene simpozije, ona je značila nezamjenjiv doprinos konkretnoj pastoralnoj praksi, ali i produbljenju teološke i filozofske misli na ovim našim prostorima zapadne Hrvatske, ali i šire.
Kakve su bile okolnosti rađanja Vašeg duhovnog poziva i koja su sjećanja iz vremena Vas kao mladog svećenika?
Moram odmah reći kako se okolnosti rađanja mog svećeničkog poziva u mnogočemu razlikuju od okolnosti kod većine današnjih duhovnih zvanja. Naime, današnja zvanja većinom se rađaju u zrelijoj dobi, dok je moje zvanje nastalo vrlo rano, još i prije osnovne škole. Isto tako mnoga su današnja zvanja plod neke radikalnije promjene života, često obraćenja, dok je kod mene gotovo sve išlo nekako pravocrtno, bez nekih većih amplituda. Pokušat ću pojasniti. Zbog specifične obiteljske situacije ja sam gotovo od prvih godina života odrastao uz ujaka svećenika, sada pok. Ivana Jurkovića, i uz tetu Miciku, njegovu domaćicu. Kako bi ujak dobivao premještaj iz pojedine župe, tako smo se selili od Saborskog, preko Lađevca, pa sve do Gerova, gdje sam završio osnovnu školu, a kasnije imao i mladu misu. Ujak je bio veoma pobožan i revan svećenik, ali i jako dobar čovjek, pa mi je odmalena bio uzor. Tako sam već s tri, četiri godine života počeo ministrirati, kako bih bio što bliže oltaru. Mogu slobodno reći da sam, otkad znam za sebe, želio biti svećenik. I to se nakon sjemeništa u Pazinu i Rijeci i ostvarilo 15. lipnja 1983.
Inače, bilo je to vrijeme sve većeg buđenja vjerničke i nacionalne svijesti, ususret prijelomnih događaja za našu domovinu početkom devedesetih godina. I dandanas rado se sjećam velebna Nacionalnog euharistijskog kongresa (NEK) u Mariji Bistrici 1984. godine. Tadašnja komunistička vlast na sve je načine nastojala umanjiti broj vjernika koji se tamo okupio, a taj broj bio je preko tristo tisuća. U to vrijeme još nije bilo školskog vjeronauka, nego samo župne kateheze, većinom kao priprema na sakramente prve pričesti i krizme. No, mi smo u Viškovu i na Vežici, gdje sam bio župni vikar imali katehezu za sve razrede, kao i za mlade. Njihov broj se iz godine u godinu sve više povećavao, kao i sudjelovanje ostalih vjernika u liturgijskom životu tih župa. S Vežice se i danas sjećam blagoslova obitelji koji je zbog veličine župe znao trajati i po tri mjeseca. Znalo je biti i komičnih situacija, ali sve u svemu nosim prekrasna iskustva iz tog vremena.
Odnedavno ste u mirovini, nakon dugogodišnjeg predavanja Kanonskog prava na Teologiji u Rijeci. Zašto nema više visokoškolske ustanove, što je ona značila i kako dalje s obzirom na nepostojanje akademske teološke strukture ovdje?
Ovo je za mene jedno uistinu bolno pitanje. I to ne samo zato što sam na toj visokoškolskoj teološkoj ustanovi završio svoj diplomski studij, niti stoga što sam na njoj predavao gotovo tri desetljeća, već prvenstveno zato jer je Teologija u Rijeci imala puno šire značenje od jedne strogo visokoškolske ustanove. Naime, redovito organizirajući razne teološko-pastoralne seminare, kao i znanstvene simpozije, ona je značila nezamjenjiv doprinos konkretnoj pastoralnoj praksi, ali i produbljenju teološke i filozofske misli na ovim našim prostorima zapadne Hrvatske, ali i šire.
Paradoksalno zvuči da je ova ustanova uspjela opstati u vrijeme komunizma i zabrana, a sada, u vrijeme demokracije i vjerskih sloboda, nakon tridesetak godina prestaje sa svojim radom. Istina, možemo se složiti oko nekih objektivnih poteškoća koje su tome doprinijele, poput drastična smanjenja broja studenata i, posljedično, financijske neodrživosti takvog studija. No ostaje nekako dojam da su mjerodavni ipak mogli više učiniti. Danas naši bogoslovi i vjernici laici, koji se spremaju za neku crkvenu službu, studiraju u Zagrebu, Padovi i Rimu, što ima svojih prednosti, ali i nedostataka. No ako smo na taj način možda i kompenzirali nedostatak nastavne uloge Teologije u Rijeci, onu njezinu širu ulogu ipak nismo. Stoga mi se sviđa ideja o osnivanju jednog znanstvenog teološkog instituta u Rijeci, koji bi mogao biti barem nekakvo kompromisno rješenje u novonastaloj situaciji.
Kako bi netko uistinu mogao biti Isusov svjedok, treba najprije u njega iskreno povjerovati i čitavim ga bićem uzljubiti te ga potom vjerno nasljedovati. U čemu? Prvenstveno u ljubavi prema bližnjemu.
Što mislite da je važno za poslanje Crkve na ovome području, odnosno što biste poručili svima onima koji su aktivni u pastoralu, svećenicima i laicima?
Smatram da je poslanje Crkve svugdje, pa tako i na ovom našem području, jednako: navijestiti Isusa Krista kao jedinog Spasitelja svijeta. Ono što može biti različito, s obzirom na vrijeme i prostor, jest način, modus tog navještaja. Kao prvo, naši svećenici i laici, aktivni u pastoralu, trebali bi uvijek imati na pameti riječi svetog pape Pavla VI., koji je jednom rekao kako današnji čovjek ne treba učitelje u vjeri već svjedoke, a učitelje samo ako su i svjedoci.
Kako bi netko uistinu mogao biti Isusov svjedok, treba najprije u njega iskreno povjerovati i čitavim ga bićem uzljubiti te ga potom vjerno nasljedovati. U čemu? Prvenstveno u ljubavi prema bližnjemu. Isus je rekao svojim učenicima: Ovo je moja zapovijed: ljubite jedni druge kao što sam ja Vas ljubio! Veće ljubavi nitko nema od ove: da tko život položi za svoje prijatelje (Iv 15, 12-13). Dakle, ljubiti jedni druge, i to bezgranično, ako treba i do smrti. Poput samog Isusa. To je visok ideal, ali ne i neostvariv. Povijest kršćanstva to potvrđuje. No nije li i svakodnevno trošenje života iz ljubavi za druge u našim obiteljima, zajednicama, bolnicama i drugdje također ostvarivanje tog ideala? Samo takvom sebedarnom ljubavlju možemo dokazati i svoju vjeru i ljubav prema Isusu, prema Bogu.
To je moja poruka svima nama u pastoralu. Bez takvog života ne možemo biti autentični svjedoci Isusa Krista i uspješni navjestitelji i graditelji kraljevstva Božjeg. Posebno ne na ovom našem području, čiji su stanovnici vrlo osjetljivi na istinoljubivost i vjerodostojnost kod svih, a napose kod nas vjernika.
Naglasak je na parnicama o ništavosti ženidbe
U Riječkoj nadbiskupiji obnašate i funkciju sudskog vikara. U čemu se sastoji rad Interdijecezanskog ženidbenog suda i s kojim izazovima se susrećete u današnjem vremenu?
Interdijecezanski ženidbeni sud prvoga stupnji u Rijeci ustanova je metropolijskog karaktera, što znači da je u službi sviju četiri biskupije Riječke metropolije. Sud je osnovan još davne 1990. godine. Kao što govori i njegov naziv, naš Sud se prvenstveno bavi parnicama o ništavosti ženidbe i to na prvom stupnju. Također, na biskupijskoj razini vodimo postupke razrješenja ženidbene veze zbog dobra vjere, koje onda svojim pravorijekom zaključuje Sveta Stolica.
Ipak, najveći je naglasak na parnicama o ništavosti ženidbe. Njihov broj se iz godine u godinu povećava. Razlog tome nije samo povećani broj civilnih rastava, već i sve veća informiranost stranaka o mogućnosti rješavanja svog ženidbenog statusa posredstvom ženidbenog suda. Bogu hvala, premda se obim rada povećava, za sada uspijevamo odgovoriti na sve izazove. Što je najvažnije, nemamo zaostalih slučajeva. Da bi takvo stanje i dalje održalo, Sud brine o osposobljavanju novih sudskih službenika na postdiplomskom studiju u Rimu. Tako ćemo ovog ljeta biti pojačani s tri nova člana i to laika, čime ćemo ujedno i malo rasteretili naše klerike u Sudu, koji imaju i niz drugih službi. Reći ću još i podatak o broju riješenih parnica. Za razliku od prvih godina moje službe krajem devedesetih godina prošlog stoljeća, kada je taj broj bio zanemariv, kako zbog malog broja pristiglih zahtjeva, tako i zbog nedostatka sudskih službenika, zadnjih par godina taj broj se kreće između 40 i 50.
U organizaciji Ureda za obitelj Riječke nadbiskupije održavaju se redovito susreti rastavljenih i ponovno civilno vjenčanih osoba. Sudjelovali ste na prvom susretu te ste govorili o crkveno-pravnim rješenjima neregularnih ženidbenih veza. Možete li nam pojasniti o čemu je riječ?
Vrlo rado. Valja početi od nekih temeljnih načela crkvenog učenja o ženidbi. Najprije, za Crkvu su valjane sljedeće ženidbe: naravna ženidba dviju nekrštenih osoba, ženidba krštene osobe s nekrštenom, ali uz oprost mjerodavne crkvene vlasti, te ženidba dviju krštenih osoba (sakramentalna ženidba). Nadalje, svaka katolička stranka je za valjanost svoje ženidbe dužna sklopiti ženidbu u kanonskom obliku tj. pred ovlaštenih predstavnikom Crkve i pred dva svjedoka. U slučaju da se ona nakon toga civilno rastane ne može sklopiti novi crkveni brak jer je vezana zaprekom prijašnje ženidbene veze. Da bi ta zapreka nestala, odnosno da bi stranka opet postala slobodna za novu crkvenu ženidbu, prethodnu ženidbu treba ili razriješiti ili proglasiti ništavom. No, razriješiti se može samo ona ženidba koja nije tvrda i izvršena (ratum et consummatum). A tvrda i izvršena ženidba je ona koja je sklopljena između dviju krštenih osoba (sakramentalna ženidba), koja je potom izvršena prvim bračnim činom. Takva ženidba je apsolutna nerazrješiva.
Dakle, ako neka ženidba nije tvrda tj. sakramentalna, ili ako nekim slučajem nije konzumirana bračnim činom, može ju se zbog dobra vjere razriješiti interventom vrhovne crkvene vlasti. U tom slučaju postupak razrješenja započinje na biskupijskog razini, a dovršava se pri Svetoj Stolici, o čemu je već bilo govora u prethodnom pitanju. Kada je pak riječ o ženidbama koje su apsolutno nerazrješive, jedini način stjecanja slobodnog stanja jest postupak za proglašenje ništavosti ženidbe, kojim se sudskim putem dokazuje da ta ženidba zbog nekog zakonitog razloga nije nikada ni nastala. Načelno, to može biti jedan od triju temeljnih razloga: nevaljana privola, nevaljana kanonska forma ili oblik sklapanja i pravna nesposobnost.
Ipak, u sudskoj praksi najčešći razlog leži u nevaljanoj privoli. Privola je tvorni uzrok (causa efficiens) ženidbe. Ako je ona nevaljana, nevaljana je i sama ženidba. Privola za svoju valjanost prvenstveno mora biti jedan svjestan i slobodan čin, ljudski čin (actus humanus). Sve što se tome protivi može je činiti nevaljanom. Navest ću ovdje neke primjere: psihičke smetnje, od psiho-afektivne nezrelosti do najtežih psihičkih bolesti (u ovom slučaju osoba je naprosto nesposobna za sklapanje ženidbe), zlonamjerna prijevara, prisila, simulacija ili himba same ženidbe ili nekog njenog elementa (dobra supruga, dobra potomstva, dobra vjernosti, dobra nerazrješivosti, sakramentalnosti). Bitno je da taj razlog ništavosti bude prisutan u času sklapanja ženidbe, jer samo tako može utjecati na njenu nevaljanost.
Ako stranka kroz sudski postupak, koji započinje njenom tužbom, dokaže nevaljanost svoje ženidbe, ova biva proglašena nevaljanom i osoba može sklopiti novu ženidbu. No, što ako neka osoba ne može ozakoniti pred Crkvom svoj novi civilni brak, jer prethodnu crkvenu ženidbu nije moguće niti razriješiti, niti proglasiti ništavom? To ozbiljno pastoralno pitanje pokušao je riješiti papa Franjo u 8. poglavlju svoje pobudnice Amoris laetitia. Takve su osobe, u duhovnoj pratnji nekog prokušanog svećenika, pozvane razlučivati u Duhu bitne čimbenike svoje specifične situacije, osobito u odnosu na barem iznimno pripuštanje svetim sakramentima. Iz svega navedenog proizlazi da su sve ženidbene situacije na ovaj ili onaj način rješive. Bitno je da je takvim osobama doista stalo do rješavanja njihova statusa. A njihovi pastiri će im u tome rado pomoći.
Iz rubrike: Razgovor
Najljepše što nam Crkva nudi ponovni je početak
Mnoge obitelji i mnogi supružnici jedva čekaju novi početak i mogućnost da se poprave odnosi, da se opet krene s onim dobrom s kojim se u brak i krenulo, da se vježbaju u djelima ljubavi i milosrđa. Jubilejska godina pruža mogućnost da odlučimo svi zajedno vježbati se u dobru.